Více než vegetariánství

Chuť do duchovního života získáváme nejen skrze zpívání Haré Kršna mahámantry a ze společnosti oddaných, ale i díky přijímání prasádam, jídla, které je s láskou a oddaností obětovano Šrí Kršnovi.

Následování procesu vědomí Kršny od nás mimo jiné vyžaduje být si vědom toho, že to co se rozhodneme jíst, nám ovlivní nejen zažívání, funkci jater a dalších orgánů, ale ovlivňuje hlavně naše vědomí, myšlenky a budoucí duchovní zážitky a realizace.

Za potravu vhodnou pro civilizovaného člověka proto považujeme pouze jídlo, které bylo nejdříve nabídnuto Kršnovi. Takové jídlo se nazývá prasādam nebolí Kršnova milost. Kršnovi však můžeme nabídnout jen to, o čem On sám říká, že má rád. Existují védské texty, které dopodrobna popisují jak a kdy, kterou potravu přijímat, ale to hlavní co dělá z obyčejného jídla jídlo duchovní, které umožní duchovní pokrok, je proces láskyplného nabídnutí připraveného pokrmu Šrí Kršnovi.

Kršnova slova v Bhagavad-Gítě dávají jasně na vědomí, jaké potraviny je vhodné Bohu nabídnout. Jsou to potraviny v kvalitě dobra – prodlužující život, očišťující inteligenci a dávající sílu, zdraví, štěstí a spokojenost. Jsou to hlavně mléčné výrobky, cukr, rýže, obilniny, ovoce a zelenina. Všechny tyto potraviny jsou od přírody čisté. Naprosto se liší od nečistých poživatin, jakými jsou maso, ryby, vejce a alkohol. Kdyby Kršna po těchto věcech toužil, určitě by si o ně požádal. On Sám říká, že pouze to co mu je nabídnuto s láskou a oddaností, je očištěné a vhodné k požívání lidmi, kteří touží po duchovním životě a vyproštění z hmotného zapletení.

Kršna nepotřebuje jídlo, neboť již všechno stejně vlastní, ale přijme obětování (nabízení pokrmu), jestliže někdo touží, Ho tímto způsobem potěšit. A tato touha těšit Kršnu se projevuje v neuvěřitelné bohatosti, rafinovanosti a variacích nabízených pokrmů, které můžeme z potravin v kvalitě dobra vytvořit. Kršna není nudný a nudný tedy nemůže být ani duchovní život a ani to co můžeme jíst.

Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré