Rýže

 • ¼ l rýže
  2 pl másla nebo ghí
  3 celé hřebíčky
  3 kuličky pepře
  3,5 dl jemně nastrouhané mrkve
  3 pl kokosu
  ½ l vody
  1¼ l čl soli
  2 pl rozinek
  ½ čl mleté skořice

  Rýži předem promyjte a osušte. Umelte hřebíčky a pepř. Rozehřejte máslo nebo ghí a osmažte v něm dozlatova kokos a mleté koření. Přidejte rýži. Smažte asi 2 minuty, přidejte horkou vodu se solí, mrkev, uveďte do varu, přiklopte a vařte asi 20 minut na slabém plameni. Zkuste, zda je rýže měkká, vypněte a nechte stát ještě asi 5 minut.

 • ¼ l dlouhozrnné rýže
  ½ l vody
  2 pl ghí nebo rostlinného oleje
  1 čl kmínu
  6 celých hřebíčků
  2,5 cm skořicové kůry
  ¾ čl soli
  ¼ čl kurkumy
  3 pl nasekaných listů celeru, petrželky nebo koriandru

  Rýži předem omyjte a nechte oschnout. Rozehřejte ghí nebo olej, přidejte kmín, hřebíček a skořici. Smažte dokud kmín nezhnědne, nespalte. Přidejte rýži, míchejte asi 2 minuty. Přilijte horkou vodu se solí, pepř, kurkumu a zelené listy. Zamíchejte, uveďte rychle do varu, přiklopte, snižte teplotu a vařte asi 20 minut. Zkuste, zda je rýže uvařená, vypněte a nechte stát ještě asi 5 minut.

 • 2 dl rýže
  4 dl vody
  100 g másla
  ½ čl soli

  Rýži dobře propláchněte a nechte uschnout. Pak pražte na másle, přilijte vodu a osolte. Přiklopte poklicí a vařte zhruba 15 až 20 minut, dokud se nevyvaří voda. Jestli je rýže uvařená poznáte, když mezi nehty zmáčknete jedno zrnko a nemá tam bílý syrový střed. Nechte ještě asi 5 minut dojít pod poklicí.

 • ¼ l rýže
  1 dl arašídů (celých nebo mletých)
  panýr ze 2 l mléka (podle volby)
  ½ l vody
  ¾ čl soli
  3 pl ghí nebo oleje

  V hrnci rozehřejte ghí nebo olej, osmažte v něm arašídy, přidejte rýži a smažte, dokud zrníčka nezprůsvitní. Pokud chcete použít panýr, předem ho osmažte, přimíchejte do rýže, přilijte vařící vodu se solí a na slabém plameni vařte asi 20 minut.

Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré