Vaření pro Kršnu je jednou ze stěžejních činností v oddané službě Pánu. Obětování jídla Kršnovi je projevem jak vděčnosti, tak lásky a oddanosti. Není dostatečné být jen vegetariánem. Jakmile začnete vařit pro Kršnu a jíst jen takové jídlo, váž život se rázem změní. Vařit pro Kršnu je radostné a oživující. Už nebudete chtít jíst jako dřív.
Pro upřímné oddané platí, že nechtějí jíst nic, co předtím nebylo nabídnuto Pánu a Pánu se nabízí pouze to, co bylo připraveno vědomě pro Jeho potěšení. Tudíž nestačí si jen koupit hotové jídlo a pak ho rychle obětovat, ale je třeba ze základních surovin (obilí, mléka Kršnovi vše patřičným způsobem připravit, a tak mu prokázat svoji lásku a oddanost. Ještě lepší je, když si člověk může i samotné suroviny vypěstovat sám na vlastní zahrádce či na poli. Takové jídlo pak Kršnu potěší ještě stokrát více. Příprava jídla pro Kršnu je hluboký proces, který prohlubuje vztah s Ním.
Základní pravidla při vaření pro Kršnu
- Jídlo před obětováním nikdy neochutnáváme. Vaříme pro Kršnu. Proto při vaření myslíme na Jeho požitek a ne na svůj.
- Kuchyň, kde se vaří pro Kršnu musí být vždy absolutně čistá, proto je velmi dobrá zásada veškeré nádobí po použití okamžitě umýt, vyhazovat ihned veškeré odpadky a utírat stůl, pokud ho zašpiníme. Dotknete-li se rukou odpadkového koše, nohou, úst či oblečení, které nosíte od pasu dolů, umyjte si ruce dříve než se dotknete čehokoliv jiného. Používejte pouze takové nádobí, ve kterém se nikdy nevařilo maso nebo alkohol. Ideální je mít na vaření pro Kršnu nové hrnce, které se používají výhradně pro tento účel a pro nic jiného.
- Nejen kuchyň, ale i vy sami byste měli být čistí. To znamená mít čisté šaty a pokud máte delší vlasy, měly by být svázané a zakryté šátkem apod. Pokud se týká čistoty, existuje několik velice jednoduchých pravidel, která pomáhají uržovat vyšší standard čistoty stále a jejich osvojení je velmi praktické a rychlé. Protože vlasy, vousy a nehty jsou nečisté, je důležité stříhat si nehty, vlasy, holit si vousy, česat se a čistit si zuby vždy před vykoupáním. Také po vykonání velké potřeby byste se měli vždy osprchovat a obléci si čisté šaty (z praktických důvodů je lepší jít na toaletu v jiných šatech).
- Dodržováním těchto jednoduchých pravidel můžete lépe udržovat a rozvíjet i vnitřní čistotu.
- Během vaření se snažte co nejvíce myslet na Kršnu, zpívat Haré Kršna nebo poslouchat přednášky či bhadžany od Šríly Prabhupády a dalších oddaných.
Co nelze Kršnovi obětovat
Maso, ryby, vejce, cibuli, česnek, pórek, pažitku, ocet, soju, masur (červený) dál, jiné mléko nežli kravské a jakékoliv produkty obshující omamné látky – tein, kofein, alkohol atd. včetně čokolády a kakaa. Dáváme si také pozor při nakupování některých vegetariánských produktů, jelikož některé mohou obsahovat přísady živočišného původu. To platí zvláště o sýrech, jogurtech, tvarozích, těstovinách, ale dnes také mnohých dalších produktech. Nikdy nekupujte hotové pečivo – to vždy udělejte Kršnovi sami. Také je ideální vyhnout se jakkoliv tepelně zpracovaným potravinám – zvláště obilovinám a luštěninám. Jednoduše se snažte používat ty nejzákladnější suroviny, které prošly minimem úprav.
Postup obětování
Pořiďte Kršnovi zvláštní talíř, lžičku, mističky, pohár na vodu a nápoj. Toto nádobí mějte ideálně z nerezu, i když tradičně se používají ušlechtilejší kovy jako mosaz, bronz, stříbro či nejlépe zlato.
Jakmile dovaříte, velmi přitažlivě upravte na talíř porci každého chodu, který jste připravili. Nezapomeňte na čistou vodu. Ta by měla být součástí každého obětování. I když obětujete jiný nápoj, voda nesmí nikdy chybět. Ideální je umístit lístky posvátné rostlinky tulasí na každý chod nebo alespoň jeden na celý talíř. Talíř položte před obrázek Pána a duchovního mistra – Šríly Prabhupády. Běžný oltář se skládá (z leva do prava) z obrázku Šríly Prabhupády, Paňča-tattvy a Pána Nrsimhadéva (viz příloha ke stažení níže).
Nejjednodušší formou obětování je upřímná modlitba: „Můj milý Pane, přijmi prosím toto jídlo.“
Avšak zároveň existuje jednoduchý předepsaný proces obětování, který si může každý snadno osvojit. Stěžejním prvkem však stále zůstává vnitřní postoj oddanosti, kdy se upřímně snažíme potěšit Pána.
Postup je tedy následující:
Položte talíř s jídlem před na svůj domácí oltář nebo na malý stolek před něj, popřípadě před obrázky Pána přímo na stole v kuchyni. Pokloňte se. Vemte zvoneček do své levé ruky a za zvonění zvonečkem odříkávejte následujícíc mantry, každou třikrát.
nama oṁ viṣṇu-pādāya kṛṣṇa-preṣṭhāya bhū-tale
śrīmate bhaktivedānta-svāmin iti nāmine
namas te sārasvate deve gaura-vāṇī-pracāriṇe
nirviśeṣa-śūnyavādi-pāścātya-deśa-tāriṇe
Vzdávám své uctivé poklony Šrí Šrímad A.Č. Bhaktivédántovi Svámímu Prabhupádovi, který je velmi drahý Pánu Kršnovi, neboť přijal útočiště u Jeho lotosových nohou.
Klaním se vám, duchovní mistře, služebníku Sarasvatího Gósvámího. Laskavě kážete poselství Pána Čaitanji a osvobozujete západní země, které jsou plné impersonalismu a voidismu.
namo mahā-vadānyāya kṛṣṇa-prema-pradāya te
kṛṣṇāya kṛṣṇa-caitanya-nāmne gaura-tviṣe namaḥ
Ó nejmilostivější inkarnace! Jsi Kršna Samotný, Jenž se zjevil jako Šrí Kršna Čaitanja Maháprabhu. Přijal jsi zlatou barvu Šrímatí Rádhárání a rozdáváš čistou lásku ke Kršnovi. Vzdávám Ti své uctivé poklony.
namo brahmaṇya-devāya go-brāhmaṇa-hitāya ca
jagad-dhitāya kṛṣṇāya govindāya namo namaḥ
Vzdávám své uctivé poklony Pánu Kršnovi, Jenž je uctívaným Božstvem všech bráhmanů, dobrodincem krav a bráhmanů, a neustále dává prospěch celému světu. Vzdávám opakovaně své poklony Osobnosti Božství, tomu, Jenž je známý jako Kršna a Góvinda.
Potom nechtě jídlo 5-15 minut na oltáři. Mezitím můžete zpívat Haré Kršna mahámantru a třeba uklízet kuchyň. Potom se znovu pokloňte před oltářem a odneste talíř do kuchyně, kde prasádam (obětované jídlo) přendáte zpět do hrnů a umyjete Kršnovi nádobí.
Přijímání prasádam
Nejlepší je jíst jen jídlo, které bylo obětováno Pánu. Není dobré přijímat pozvání k jídlu od materialistů nebo jíst v restauracích.
Prasádam se má přijímat jen pravou rukou. Snažte se vyhnout jedení vestoje a mluvení nesmyslů při jídle. Nejlepší je neustále vzpomínat na Kršnu. Kršna je chutí prasádam a máme-li to na paměti, budeme při jídle vždy blažení.
Kolik prasádam bysme měli přijímat? Tolik kolik potřebujete. Ájurvéda, védský systém medicíny říká, že existují tři příčiny nemocí: přejídání, úzkost a nečistota. Vyhýbejte se přejídání a namáhání žaludku, protože přejídání je příčinou většiny problémů s tělem. Neměli byste hladovět, ale také byste neměli jíst příliš mnoho. Nejlepší recept je naplnit žaludek z poloviny jídlem, ze čtvrtiny vodou a jednu čtvrtinu vzduchem. Tato kombinace posílí trávicí činnost žaludku. Oheň v žaludku musí mít místo, aby mohl hořet. Nejlepší je vypít sklenici vody asi půl hodiny před jídlem nebo s jídlem. Během různých svátků spojených s oslavováním Pána se vaří velké hostiny a tehdy je možné, či spíše vhodné sníst tolik prasádam, kolik jen můžeme.
Nikdy nejezte z hrnců, které se používají pro vaření, ani se jich nedotýkejte nečistýma rukama (při jídle atd.). Proto jídlo přidává jen ten, kdo má čisté ruce a pokud jedl, také vypláchnutá ústa. Jídlo, které už měl někdo na talíři, nikdy nevracejte do hrnců. Je také vhodné umývat své vlastní nádobí odděleně od Kršnova.
Obrázky na oltář ke stažení: