Čtyři usměrňující zásady

Čtyři usměrňující zásady oddané služby jsou:

1. Nejíst maso, ryby a vejce.
2. Nepožívat omamné látky.
3. Nehrát hazardní hry.
4. Nežít nedovoleným pohlavním životem. 

Tyto čtyři hříšné činnosti jsou čtyřmi pilíři hříšného života. Bezprostředně ničí čtyři pilíře náboženství: soucit, sebeovládání, pravdivost a čistotu. Je-li člověk hříšný a postrádá soucit, neovládá se, nemluví pravdu a není čistý, jak může pokročit v duchovním životě? Proto je přísné následování těchto čtyř usměrňujících zásad nezbytností pro každého oddaného a ve skutečnosti pro každou civilizovanou lidskou bytost.

Oddaným není zakázáno pouze maso, ryby a vejce, ale rovněž česnek a cibule. Průmyslově vyráběný chléb, trvanlivé pečivo a jiné jídlo vařené neoddanými jsou také zakázány. Oddaní chtějí přijímat pouze kršna-prasádam jídlo uvařené výhradně pro potěšení Pána a s láskou a oddaností Mu obětované.

Omamné látky zahrňují nejen alkohol, marihuanu a tvrdé drogy, ale i tabák, betelové listy, oříšky a prášek, čaj, kávu a limonády s kofeinem (jako je kola). I čokoláda obsahuje lehce omamné látky, a není proto oddaným dovolena.

Spolu s hazardními hrami nejsou pro oddané určeny veškeré povrchní činnosti (sledování televize, chození do kina, světské sporty a hudba atd.). Uvědomte si, že loterie jsou hazardní hry.

Nedovolený sex znamená jakékoli sexuální vztahy mimo manželství za účelem početí dětí vědomých si Kršny. Mimomanželské vztahy jsou silně hříšné, zničí duchovní pokrok, a proto bychom na ně neměli ani pomyslet. Potrat, umělá antikoncepce a sterilizace jsou nejen nepřirozené, ale rovněž velmi hříšné. Masturbace je také považována za nedovolený sex, protože zbytečně plýtvá životní tekutinou a znečisťuje naše vědomí.

Dnešní takzvaná pokroková civilizace propaguje sex natolik, že i ti, kdo to s duchovním pokrokem myslí vážně, často shledávají obtížným jej překonat. Pro pomoc s tímto problémem je nejvhodnější promluvit si otevřeně s oddaným, kterému hluboce důvěřujete. Přečtěte si také knížku Brahmacarya in Krsna Consciousness (od autora této knihy, k dostání v nakladatelství Bhaktivedanta Book Trust).

Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré