Sdružování se s oddanými

Svatá písma opakovaně zdůrazňují důležitost sdružování se s oddanými (sádhu-sanga). Je považováno za základ oddanosti, neboť je příčinou jejího vyživování a růstu. Čaitanja Maháprabhu řekl:

kṛṣṇa-bhakti-janma-mūla haya ‘sādhu-saṅga’
kṛṣṇa-prema janme, teṅho punaḥ mukhya aṅga

„Původní příčinou oddané služby Pánu Kršnovi je společnost oddaných. I poté, co se v člověku probudí dřímající láska ke Kršnovi, sdružování se s oddanými je stále tím nejdůležitějším.“ (Šrí Čaitanja-čaritámrita, Madhja-lílá 22.83)

Dva hlavní způsoby stýkání se s oddanými jsou naslouchání a služba. Oddaní žijící v ISKCONském středisku nebo v jeho sousedství mohou těchto příležitostí snadno využívat. Stále se snažte sdružovat se s oddanými, kteří to s vědomím Kršny myslí velmi vážně.

Ti, kdo nebydlí ve středisku ISKCONu, s ním mohou zůstávat v kontaktu prostřednictvím co nejčastějších návštěv. Mohou si rovněž s oddanými dopisovat a čerpat povzbuzení ze skutečnosti, že čtením knih Šríly Prabhupády a službou jeho misi (zvláště šířením jeho knih) je člověk požehnán jeho společností. Třeba nedaleko vás žijí další vám neznámí lidé, kteří se zajímají o vědomí Kršny. Je-li tomu tak, oddaní ve vašem místním ISKCONském středisku je pravděpodobně znají a mohli by vám pomoci se s nimi spojit. Pak byste mohli společně pořádat kírtanová setkání, slavnosti a jiné aktivity. Pokud v okolí vašeho bydliště šíříte knihy Šríly Prabhupády, téměř jistě potkáte někoho, kdo projeví o vědomí Kršny vážný zájem. Nemáte-li tedy nikoho, s kým byste se mohli sdružovat, jděte a někoho si najděte!

Podle védských zvyklostí zvou hospodáři sannjásí a svaté bráhmany do svých domovů, štědře je nasytí prasádam, naslouchají jim, dotazují se jich, zpívají s nimi Haré Kršna, slouží jim a snaží se jim vyhovět ve všech ohledech. Toto je druh sádhu-sangy, který je velice příjemný a prospěšný pro všechny zúčastněné.

Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré