Ékádaší

Ékádaší je den půstu dodržovaný všemi oddanými. Jeho porušení je vážným přestupkem. V jednom měsíci jsou dvě Ékádaší: jedenáctý den po novu a jedenáctý den po úplňku. Ékádaší doslova znamená „jedenáctý den“.

Šríla Prabhupáda obvykle držel na Ékádaší půst tím nejjednodušším způsobem předepsaným v písmech: vyvarováním se obilovin, fazolí, hrachu a dálu. Někteří oddaní jedí na Ékádaší pouze ovoce, někteří pijí pouze vodu a někteří se postí úplně (tomu se říká nirdžala-vrata).

Všichni oddaní se musí na Ékádaší vyhnout následujícím potravinám: všem druhům obilovin (pšenice, rýže atd.), dálu, hrachu, všem druhům bobů, hořčičným semínkům a jejich derivátům (pšeničná mouka, hořčičný olej, sojový olej atd.) a jídlům obsahujícím tyto výrobky. Buďte opatrní při používání koření v prášku. Je-li smícháno s moukou, není možné je na Ékádaší použít.

Ékádaší půst se přeruší příští den (Dvádaší) přijetím prasádam připraveného s obilovinami. Půst je nutné přerušit během stanoveného času. Na data Ékádaší a časy přerušení půstu se podívejte do vaišnavského kalendáře (je dostupný v kterémkoli ISKCONském středisku). Měl by se používat konkrétní kalendář užívaný v ISKCONu, protože výpočet dat Ékádaší a dalších důležitých svátků se může lišit od způsobu výpočtu používaného pandity v jiných sampradájích. Skutečným účelem dodržování Ékádaší však není pouhý půst, ale vyhradit více času naslouchání o Góvindovi a Jeho opěvování. Šríla Prabhupáda doporučoval, aby oddaní, kteří mají dostatek času, pronášeli o Ékádaší dvacet pět i více kol džapy. 

Na Ékádaší je také zakázáno holit se a stříhat si nehty.

Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré