Výhoda zrození v Indii
„Krátký život v zemi Bhárata-varša je lepší než dosažení života na Brahmalóce trvající milióny a miliardy let, protože i když je někdo povýšen na Brahmalóku, musí se vrátit, aby se opakovaně rodil a umíral. Ačkoliv život v Bhárata-varši, na nižším planetárním systému, je velmi krátký, ten, kdo tam žije, se může i za tento krátký život povznést díky úplnému odevzdání se lotosovým nohám Pána. Tak dosáhne Vaikunthalóky, kde není strach ani opakovaná rození v hmotných tělech.“
To je další potvrzení výroku Pána Čaitanji Maháprabhua:
bhārata-bhūmite haila manuṣya-janma yāra
janma sārthaka kari’ kara para-upakāra
Ten, kdo se narodil v zemi Bhárata-varša, má dokonalou příležitost studovat přímé pokyny Kršny v Bhagavad-gítě a nakonec se rozhodnout, co v tomto lidském těle dělat. Měl by se rozhodně vzdát všech ostatních záměrů a odevzdat se Kršnovi. Kršna se ho poté ihned ujme a osvobodí ho od následků dřívějšího hříšného života: ahaṁ tvāṁ sarva-pāpebhyo mokṣayiṣyāmi mā śucaḥ. Proto má člověk začít rozvíjet vědomí Kršny, jak sám Kršna doporučuje. Man-manā bhava mad-bhakto mad-yājī māṁ namaskuru: „Vždy na Mne mysli, staň se Mým oddaným, uctívej Mne a klaň se Mi.“ Toto je velmi snadné, i pro dítě. Proč se nevydat touto cestou? Člověk by se měl snažit přesně následovat Kršnovy pokyny, a stát se tak zcela kvalifikovaným vstoupit do království Boha, tyaktvā dehaṁ punar janma naiti mām eti so ‘rjuna. Měl by jít přímo ke Kršnovi a věnovat se Jeho službě. To je ta nejlepší příležitost, která je obyvatelům Bhárata-varši nabídnuta. Ten, kdo je způsobilý vrátit se domů, zpátky k Bohu, nepodléhá již následkům karmy, dobrým či špatným.
Tajemství úspěchu
Následovat metodu bhakti-jógy je velmi těžké i lehké zároveň. Pro upřímnou osobu je oddaná služba velmi snadná. Pro toho, kdo není odhodlaný a upřímný, je však tento proces velmi obtížný.
V oddané službě může být úspěšný každý, pokud není pokrytec. Musí být velice poctivý a nezaujatý. Pocházet z nižší společenské třídy není pro úspěch v oddané službě diskvalifikací. Jedinou kvalifikací je, že bráhmana, kšatrija, vaišja i šúdra musí být otevřený, upřímný a bez předsudků. Pak může plněním svých předepsaných povinností pod vedením řádného duchovního mistra dosáhnout nejvyššího úspěchu v životě. Samotný Pán potvrzuje: striyo vaiśyās tathā śūdrās te ‘pi yānti parāṁ gatim (Bhagavad-gítá 9.32). Nezáleží na tom, zda je člověk bráhmana, kšatrija, vaišja, šúdra či pokleslá žena. Pokud se vážně zapojí do oddané služby svým tělem, myslí a inteligencí, je jisté, že se mu úspěšně podaří vrátit domů, zpátky k Bohu.
Zůstaňte nadšení.
Buďte si jisti úspěchem.
Následujte usměrňující zásady.
Buďte poctiví.
Držte se ve společnosti oddaných.
Buďte trpěliví.
Nepropadněte mrzutosti.
A Kršna vám bezpochyby pomůže.
Text je z Příručky pro začátečníky ve vědomí Kršny (Bhakti Vikáša Svámí)