Vaišnavský vzhled

Ačkoliv oblékání ve vaišnavském stylu není tím nejdůležitějším (vnitřní vědomí je daleko důležitější než vnější vzezření), svůj význam má. Tak jako se policista rozpozná podle uniformy (a tudíž s ním každý jako s policistou jedná), oddaný dává světu najevo svou oddanost Kršnovi tím, že se jako oddaný obléká. Oddaní, kteří se takto oblékají pravidelně, mají pěkné zkušenosti s vysvětlováním zvídavým lidem, proč jsou oddanými. Oděv oddaných nám tedy dává více příležitostí ke kázání.

Mimoto když se oddaný obléká jako vaišnava, přijímá zodpovědnost se jako vaišnava chovat. Od člověka vyhlížejícího jako sádhu se očekává, že se bude chovat důstojně. Oblékat se jako oddaný nám pomáhá jednat příkladně. Pokud vypadáme jako vaišnavové, budeme se pochopitelně více cítit jako vaišnavové.

Naopak západní oblečení v nás automaticky navozuje jiný stav mysli. Západní šaty jsou spojené se západními standardy, s životním stylem založeném na chtíči a chamtivosti, a je proto nejlepší se jim vyhýbat. Pokud se člověk necítí na veřejnosti ve vaišnavském oděvu dobře, může si jej oblékat doma či alespoň při návštěvě chrámu nebo když se doma věnuje činnnostem rozvoje vědomí Kršny.

Ideální vaišnavský zevnějšek vypadá takto: Pro muže: tilak, na krku korálky z tulasí, oholená hlava se svázanou šikhou (ne širší než čtyři centimetry). Hospodáři žijící mimo chrám, kteří si hlavy neholí, mohou mít krátké, upravené vlasy. Ne však dlouhé, protože dlouhé vlasy následovníci Čaitanji Maháprabhua považují za nevhodné. Tvář má být čistě oholena, žádný plnovous, knír či kotlety. Oblečení má tvořit dhótí s kačem (částí dhótí zastrčenou vzadu za pasem). Na horní části těla kurta v tradičním stylu nebo plátěná látka. Trička se světskými obrázky či slovy nejsou pro vaišnavy vhodná.

Brahmačárí a sannjásí (muži žijící v celibátu, kteří plně zasvětili své životy službě Kršnovi) nosí šafránové roucho (šafránová barva je symbolem odříkání). Ženatí a svobodní muži, kteří se nerozhodli pro život v ášramu, nosí bílou barvu.

Ženy by se měly oblékat konzervativně pro udržení cudnosti. Nejvhodnější je tradiční indický oděv s tilakem a korálky na krku. Žádná západní móda. Vlasy by měly mít neostříhané a svázané do copu. Pěšinka ve vlasech má být uprostřed hlavy. V přítomnosti jiných mužů než svých manželů a synů by ženy měly být řádně zahalené.

Kožené boty, oblečení a tašky by se neměly používat.

Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré Haré Haré Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré